Prevod dát z formátu A do formátu B je prvá a základná úloha, ktorú očakávame od každého prevodníku dát. V ideálnom prípade (asi 5% všetkých prípadov) prebieha prevod na pozadí a užívateľovi stačí spustiť prevod jedným tlačidlom. Vo väčšine prípadov je potrebné nastaviť parametre prevodu.
Nejedná sa len o parametre pri vstupe a výstupe. Typickým príkladom je prevod súboru v SHP v súradniciach S_JTSK do formátu DNG v súradniciach WGS84. S výslednými dátami je potrebné často ešte pracovať - plniť atribúty, pretínať objekty s inými vrstvami atď. Tieto všetky procesy môžu prebehnúť na pozadí pri správnom nastavení už počas prevodu.
Pokiaľ nejaké dáta potrebuje previesť je automatizácia nevyhnutnou súčasťou procesu. Máloktorá firma si môže dovoliť špecialistu, ktorý sa bude zaoberať iba prevodom dát. Preto je potrebné, aby prevod prebiehal, čo najviac možno automaticky. Automatizovať je možné napríklad:
Pri správe databázy je dôležitým faktom udržať konzistenciu v kvalite dát. Štruktúra jednotlivých tabuliek sa dá priamo riadiť na úrovni databázy. Udržovanie kvality obsahu tabuliek je zložitejšie, preto je potrebné mať kontrolu nad jednotlivými zdrojmi dát, z ktorých sa tvorí databázový obsah.
Pomocou prevodníka FME je možnosť nastavenia účinných filtrov, ktoré podmieňujú plnenie do stĺpcov. Zároveň môžete takto skontrolovať obsah už existujúcej databázy, alebo balíkov jednotlivých súborov - napríklad množstvo výkresov vo formátoch DWG alebo DNG, ktoré podľa zadania musia splňovať určité kritéria. Výsledok kontroly môže mať rôzne podoby – report v Exceli, alebo zobrazenie chybových objektov v novej vrstve výkresu.
Ak spravujete databázu alebo balík dát, ktorý potrebujete distribuovať medzi svojich zamestnancov alebo zákazníkov, určite hľadáte riešenia s čo najnižšími nákladmi vyhovujúce vaším požiadavkám. Pri distribúcií dát v rámci firmy sa dáta spravidla ukladajú do predom definovaného úložiska.
Rôzny koncový užívatelia disponujú rôznym softvérovým vybavením, preto je potrebné zabezpečiť niekomu poskytovanie dát vo formáte pre GIS (SHP, TAB, KML,...),inému vo formáte CAD systémov (DGN, DWG, DXF,...) a niekomu len napríklad súbor PDF či obrázok(EPS, SVG).
Ak svoje dáta distribuujete koncovým užívateľom mimo Vašu organizáciu, softvér FME Vám priamo umožní zdieľať dáta pomocou serverového riešenia. Užívateľ má možnosť priameho výberu na mape alebo výberu zo zoznamu o aké dáta má záujem. Potom si v internetovom rozhraní zvolí dátový formát a súradnicový systém. Server na pozadí spracuje požiadavku a mailom zašle odkaz k stiahnutiu dát. Do rozhrania je možné doplniť aj platbu za dáta, čo je možné využiť aj na distribúciu dát formou e-shopu.
Informačný marketingový materiál o programe FME Desktop.
PDF 948 kB
(česky)
Informačný marketingový materiál o programe FME Desktop.
PDF 948 kB
(česky)
Prípadová štúdia z University of Washington
PDF 287 kB
(anglicky)
Prípadová štúdia z University of Washington
PDF 287 kB
(anglicky)
Prípadová štúdia z vodární v San Antoniu.
PDF 243 kB
(anglicky)
Prípadová štúdia z vodární v San Antoniu.
PDF 243 kB
(anglicky)
Príklad použitia FME Serveru na správu dát v ťažobnom priemysle.
PDF 348 kB
(anglicky)
Príklad použitia FME Serveru na správu dát v ťažobnom priemysle.
PDF 348 kB
(anglicky)